Haber

Tunus’ta ‘devlet güvenliğine karşı komplo’ davasına yayın yasağı

Tunus’ta 11 Şubat’tan bu yana devam eden “devletin güvenliğine komplo” davasına yayın yasağı getirildiği belirtildi.

Terörle Mücadele Yargı Merkezi Sözcüsü Hanan Kadas, Tunus resmi ajansı TAP’a konuştu.

Kadaş, 11 Şubat’tan bu yana yürütülen operasyonlarda tutuklanan siyasetçi, gazeteci, aktivist, hakim ve iş insanlarının yargılandığı “devletin güvenliğine komplo” davasına yayın yasağı getirildiğini söyledi.

Mahkeme sürecinin sağlıklı bir şekilde yürümesi için bu kararın alındığını belirten Kadaş, yayın yasağının soruşturmanın kapalı tutulması ve yargılanan tarafların kişisel verilerinin korunması amacıyla uygulandığını kaydetti.

Tunus’ta “devlet güvenliğine karşı komplo” soruşturması

Tunus’ta 11 Şubat’tan bu yana siyasetçiler, gazeteciler, aktivistler, hakimler ve iş adamlarının dahil olduğu gözaltı operasyonları yürütülüyor. Bu operasyonlar kapsamında onlarca muhalif tutuklandı.

17 Nisan’da bir mitingde yaptığı açıklamalar nedeniyle “halkı iç savaşa sürüklemek” suçlamasıyla gözaltına alınan Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi de polisteki 48 saatlik sorgusunun ardından tutuklandı. ulusal ve uluslararası arenada yansımaları

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkedeki bazı siyasetçilerin “devletin güvenliğine karşı komplo kurmak” ve “ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar atmak” suçlamasıyla tutuklandığını söyledi.

Muhalefet ise soruşturmayı siyasi olarak nitelendiriyor ve Said’i demokrasiye aykırı hareket etmekle suçluyor.

sogutluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu